◄ zobraziť všetky články

Falošné oleje sú vážne miliardový biznis, dokazuje najnovšie úlovok polície

6. decembra 2019

Falošné oleje sú vážne miliardový biznis, dokazuje najnovšie úlovok polície

Trh s pančovaným automobilovým materiálom je zjavne oveľa rozsiahlejšie, než by kohokoľvek napadlo. Prečo by si inak podvodníci nechávali vyrobiť milióny fiktívnych znakov Castrolu aj s ochrannými prvkami?

 

 

Falošných autodielov je na trhu stále viac. Správy varujúce pred podozrivo lacnými napodobeninami toho či onoho pôsobí prehnane, obchod s nimi ale evidentne oveľa väčšie a prepracovanejšie, než sa môže zdať. Nie nadarmo proti falšovateľom bojujú aj samy automobilky, ďalšiemu rozkvetu čierneho trhu to ale zjavne nebráni.

 Jedným z typických predmetov nelegálneho obchodu s dielmi sú oleje, ktoré môžu byť vzhľadom k objemu veľmi drahé a ich skutočné zloženie voľným okom nerozoznateľné. Jedna pančovací dielňa v Rusku mala vykazovať miliardové obraty, čo sa tiež zdalo prehnané, nový úlovok policajtov s colníkmi na jednom z moskovských letísk ale ukazuje, že ani tieto čísla nebudú nadsadená.

 Muži zákona zadržali rozsiahlu zásielku holografických samolepiek, ktoré boli určené na označenie falzifikátov olejov Castrol. Zamestnanci letiska Moskva-Domodedovo potom v colnom sklade postupne vypátrali viac ako 3 milióny (!) Napodobenín nálepiek, ktoré majú dovoliť rozoznať originál od falsa. Skoro dokonale okopírované potlačami britskej firmy Castrol nie sú na prvý pohľad k rozoznanie od originálu, jednotlivé štítky mali na sebe uvedený aj čiarový kód a alfanumerický symbol pre overenie cez SMS.

 Falzifikáty boli odoslané z mesta Čita na ďalekom východe. Úradníci informovali Castrol a zástupcovia olejárského gigantu ihneď potvrdili falošnosť diela podľa inak jedinečných identifikačných kódov, ktoré neznámi tvorcovia použili všade rovnaké. Prípad si prevzali vyšetrovatelia a odosielateľ čelí správnemu deliktu kvôli nezákonnému používanie ochrannej známky. Oveľa zaujímavejšie by ale bude prípadné odhalenie konečného príjemcu zásielky - to musí byť ďalší dielňa s miliardovým obratom, o ten by sa postarali už 3 milióny falošných olejov Castrolu, nieto ešte čokoľvek ďalšie.